A Reprezentációs ház és a Lőportorony - Prága a Séta Prágában elnevezésű útvonal tizenkilencedik helyszíne.
Prága legkiemelkedőbb szecessziós épületét 1905-1911 között építették az egykori királyi palota helyén.
A város első számú hangversenyterme található benne, név szerint a Smetana-terem, mely 1500 fő befogadására képes és néha napján bálokat is rendeznek benne. Több kisebb termet is találhatunk odabent, valamint egy étterem és egy kávézó is itt kapott helyet.
Az épület külső falain látható figurákat érdemes jól szemügyre venni, melyeket cseh művészek alkottak, akik a klasszikus és cseh történelmi szimbólumokat modern motívumokkal ötvözték. Az oldalsó kapu faragott díszítései pedig tökéletes összhangban állnak az építészeti stílussal.
Lessük meg még a pazar stukkódíszeket, melyek az épület minden oldalát beborítják. Mielőtt belépünk az épületbe, csodálkozzunk rá a bejárat felett látható hatalmas félkör alakú mozaikra, ami a Hódolat Prágának nevet kapta és Karel Špillar munkája. Ha belépünk az épületbe, a központi csarnokba jutunk, ahol mindjárt szembe fognak tűnni a lifteket díszítő szép, szecessziós motívumok. Ha felmegyünk a lépcsőn, (csak idegenvezetői kísérettel lehetséges fényképezni tilos) akkor bejuthatunk a Főpolgármesteri Fogadóterembe, amelynek a bútorait J. Krejčuk, a falfestményeit pedig Mucha készítette. Egy emelettel feljebb a kör alakú Hollar terembe érünk, ami felett a már messziről is jól látható üvegkupola magasodik.
A Lőportorony tulajdonképpen nem más, mint az Óváros bejárata a Vencel tér felől. A szépen helyreállított gótikus torony önmagában egy kapu, mely az egykoron itt álló királyi palotára emlékeztet. Még ma is áll az a híd, ami összekötötte a király palotával, de ma a Reprezentációs ház, Főpolgármesteri fogadótermébe vezet. A kapu alatt áthaladva a Celetná utca (Celetná ulice) fogad minket, ami Prága egyik legrégibb utcája. Egy hajdani kelet-csehországi kereskedelmi út mentén alakult ki, nevét pedig arról a fonott cipóról kapta,amelyet először itt készítettek a középkorban.
Az utca jelentősége a XIV. században nőtt, amikor a Királyi udvart és a prágai várat az Óvárosi téren át összekötő, úgynevezett királyi út részévé vált és koronázási felvonulások idején használták. Az utca két oldalán sorakozó házak legtöbbje a középkorból származik. Néhány pincében még láthatók az egykori román és gótikus épületek alapjai, de a házak többsége, rajtuk a festői emblémákkal, a barokk átalakítások eredménye.
# 527.
u.i.: Ha valaki autóval érkezik, annak ajánljuk a műholdas kép tetejébe belógó (Köztársaság téri) nám. Republiky parkolóházat. A parkolóházból, a mozgólépcsőn felfelé jőve beugorhatunk egy nagy közértbe vásárolni, a kijárat mellet fincsi a kebab, szemben pedig a shoppingolni vágyókra vár a Palladium nevű bevásárlóközpont, amit még a műholdas kép is kiír, ha lekicsinyítjük egy picit.